DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

AC SPARTA PRAHA

Novinky

Představení Plzně,nedělního soupeře Sparty


Reprezentační pauza, vyplněná zápasy českého týmu s Polskem a Slovinskem, je za námi a fotbalové fanoušky čeká další kolo pelotonu zvaného Gambrinus liga. V neděli 19. října od 20 hodin se Sparta představí ve Štruncových sadech, domovském stánku plzeňské Viktorie. Utkání bude zajímavé i v tom, že trenéři na obou lavičkách zažijí svou premiéru v ostrém zápase. Na straně domácích je novým koučem Pavel Vrba a na letenské lavičce vystřídal Vítězslava Lavičku Jozef Chovanec. Proto lze očekávat i změny v sestavách, zejména na straně Sparty sliboval nový trenér Chovanec více prostoru pro talentované mladíky. Zkrátka je se opět na co těšit! Přijeďte podpořit letenské fotbalisty do Plzně, spojení po dálnici D 5 je příjemné a ve městě piva jste zhruba za hodinu. Upozorňujeme fanoušky, kteří se vydají do Plzně vlakem či autobusem, že poslední spojení směr Praha je vlak EN 377 Galileo Galilei, který odjíždí pouhých 8 minut po desáté hodině večerní z vlakového nádraží, které se nachází zhruba 5 - 10 minut pěšky od Štruncových sadů!

Viktoria Plzeň vstoupila do letošního ročníku Gambrinus ligy posílena o zajímavé tváře. Hlavním motorem týmu se měl stát Pavel Horváth, který přišel právě ze Sparty. Spolu s ním ve Štruncových sadech „úřaduje" David Limberský a mezi tři tyče se postavil zkušený Tomáš Poštulka. Všichni tři, spolu s dalšími zkušenými hráči, patří k oporám mladého týmu Plzně. Viktoria Plzeň vstoupila do nové sezony výhrou nad jmenovkyní ze Žižkova, ovšem pak přišla prohra v Olomouci a série pěti (!) remíz v řadě, kterou utnula až porážka s Baníkem Ostrava. Porážka 0:2 ve Zlíně „setnula" hlavu Jaroslavu Šilhavému, které vystřídal na lavičce výše zmíněný Pavel Vrba. Utkání s Letenskými bude pro domácí výzvou a zejména ex-sparťané se budou chtít proti svému bývalému klubu vytáhnout a ukázat, že jsou pořád ještě ve skvělé formě. Vzhledem k dobré dostupnosti Plzně z Prahy můžeme očekávat výjezd mnoha sparťanských fanoušků, zejména ze středních a západních Čech a hlavního města.

Historie plzeňského fotbalu
Nahlédněme krátce do historie plzeňského fotbalu. Fotbal se v Plzni začal hrát v roce 1911, kdy byl založen tým SK Viktoria Plzeň. V té době byl fotbal v českých zemích v plenkách a úřadovala zejména Sparta, Slavia a Viktoria Žižkov. Ihned po založení se i plzeňská Viktoria zařadila mezi silné týmy a pravidelně hrávala až do dvacátých let minulého století Mistrovství Západočeské Župy Českého svazu. Ve třicátých letech pak samozřejmě působila v profesionální lize. Po druhé světové válce Viktoria pokračovala ve sbírání úspěchů, skončila několikrát druhá a třetí v profesionální lize. V roce 1953 vinou komunistických reorganizací soutěží byla poslána Viktoria až do krajského přeboru a navíc přišla o své tradiční jméno. Byl jí přisouzen název DSO Spartak LZ Plzeň. Do ligy se plzeňská Viktoria - vlastně již Spartak - dostala opět v roce 1960.

Stabilizace a nejvyšší soutěž
Stabilním účastníkem v nejvyšší soutěži se ale plzeňští fotbalisté stali až v letech sedmdesátých. Mezitím klub opět změnil název a přijal za své jméno největšího průmyslového podniku v Plzni - Škoda. V osmdesátých letech tým paběrkoval ve druhé lize a jeho novodobé úspěchy se začaly psát opět v devadesátých letech, kdy byla v roce 1992 založena FC Viktoria Plzeň. Plzeňští ještě dvakrát sestoupili, ale jinak jsou stabilním účastníkem nejvyšší domácí soutěže. Klub se transformoval na akciovou společnost a získal ho zahraniční vlastník. Později klub odkoupila Plzeňská sportovní a.s. V současné době je Viktoria stabilizovaná a má smělé plány. S novým vedením v čele města Plzně se rozbíhají jednání o novém sportovním areálu, jehož součástí by vedle areálu Plzeňského Prazdroje byl i supermoderní fotbalový stánek, který by odpovídal nejenom potřebám Viktorie Plzeň, ale i reprezentaci.

Na trase Sparta - Plzeň rušno
V plzeňském dresu se prohání i bývalí hráči Sparty. V živé paměti pozorným fanouškům jistě uvízli odchovanci Sparty Tomáš Rada a Zdeněk Šmejkal. Před letošní sezonou přišli Tomáš Poštulka, David Limberský a Pavel Horváth. Nyní tito hráči patří k oporám klubu, což platí zejména o režisérovi hry Pavlu Horváthovi, který je záložním motorem většiny akcí Viktorky. Klub vyznává modro červené barvy a hraje svá utkání na stadionu ve Štruncových sadech, jehož kapacita je 7 788 diváků.

Jak do Plzně?
Plzeň se nachází přímo u dálnice D 5, čili cesta ze středních Čech a Prahy je do města pivu zaslíbenému velice jednoduchá. Popišme si opět níže různé možnosti dopravy, protože neexistuje v podstatě jednodušší výjezd mimo hlavní město, než je tento.

AUTOMOBIL - automobilem se od AXA Arény do Plzně dostanete jednoduše. Přes Vypich (kde odbočíte na Motol) se dostanete na samotné ústí dálnice D 5, po které následně pojedete okolo Zličína, přes Beroun až do samotné Plzně. Zde je situace velmi jednoduchá, sjedete hned na prvním velkém sjezdu na Plzeň za Ejpovicemi (exit 67) a přímo se napojíte na silnici č. 26. Nikde nebudete odbočovat, až vjedete přímo do centra města a minete po pravé straně plzeňský pivovar. Vedle něj je hned stadion Štruncovy sady, který nepřehlédnete a poblíž můžete i zaparkovat, využít můžete parkoviště přímo u stadionu (před minipivovarem Lautensack), nebo v přilehlých ulicích směrem na staré centrum Plzně.
AUTOBUS - do Plzně vám odjíždí z Prahy plno autobusových spojů různých společností. Využít můžete spojení jak centrálního autobusového nádraží na Florenci, tak můžete přisednout až na kraji Prahy ve Zličíně. Cesta, podobně jako autem, trvá zhruba hodinu až hodinu a půl a cena se pohybuje okolo 90 Kč (pozor, vždy záleží na dopravci!). Od autobusového nádraží se ke stadionu dostanete tramvají č. 2, stačí vystoupit u Hlavního nádraží.
VLAK - vlaky směr Plzeň odjíždí z pražského Hlavního nádraží. Můžete využít buď přímé spoje, nebo vlaky do Berouna, kde přesednete. Cesta vlakem zabere něco přes hodinu a půl (přímé spojení) a cena by měla být 145 Kč (jednosměrně). Hlavní nádraží je 5 minut pěšky od stadionu, cestou pouze minete plzeňský pivovar.

Tip na výlet
„Plzeň je město piva děti moje, a koho uvidím v hospodě, dostane dvojku z mravů. Dopoledne vyplníme prohlídkou města z oken vinárny, po obědě se uskuteční branná hra v okolí Plzně." Tak nějak podal svým dětem výlet do Plzně legendární profesor Lomcovák v nezapomenutelné povídce pánů Šimka a Grossmana. Nezbývá než souhlasit. Dnešní tip na výlet zaměříme čistě na zlatavý mok. Hned vedle Štruncových sadů stojí největší pivovar u nás - Plzeňský Prazdroj. Můžete navštívit přímo podnikovou restaurace a ochutnat pivo přímo od zdroje, využít můžete i prohlídky samotného pivovaru. V tom vám asi neřekneme nic nového. V dnešní době již ale není Plzeň synonymem jednoho jediného pivovaru. Stejně tak jako v letech dávno minulých vařil pivo v Plzni pivovar Světovar, tak dnes v duchu trendu vzniku nových malých rodinných pivovárků můžeme v tomto „hlavním městě piva" nalézt další tři minipivovárky. Pokud nalevo od Štruncových sadů najdete Plzeňský Prazdroj, napravo pak je panství Lautensack, kde vaří domácí pivo Lotr. Ochutnat můžete přímo v pivovarské hospodě. Vezmete-li nedaleko pivovaru trolejbus č. 13, dostanete se až do Černic, kde na Selské návsi najdete další baštu všech pivařů - pivovarský dům Purkmistr. Zde bude na výběr nepřeberné množství piv k ochutnání, včetně různých speciálů. A do třetice všeho dobrého - minipivovar U Rytíře Lochoty, kam vás zaveze tramvaj číslo 4 a autobusy 33, 39 a 40 (zastávka Karlovarská). Zpříjemněte si výjezd za dobrým fotbalem dobrým pivem!  

          

                                                                   FK Viktoria Plzeň                                                                           Logo Sparta                          

                                                                                                    

 

http://www.voetbalshirts.org/fotoshirt/07-10-2006/plzen%20zw.JPG


                                                                      

 
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek